Tutaj jesteś:  Strona główna  |  O naszej Gminie  |  Atrakcje turystyczne

Atrakcje turystyczne naszej gminy

Gmina Sejny jest jedną z niewielu, jeżeli nie jedyną, gdzie w prawie każdej wsi znajduje się jezioro. Wykorzystując walory turystyczne (piękno krajobrazu, czystość wód i powietrza, bujność i różnorodność roślinności oraz brak przemysłu) gmina rozpoczyna tworzenie infrastruktury związanej z obsługą turystów i wczasowiczów. Istnieje możliwość wynajęcia kwater agroturystycznych przez cały rok oraz nabycia zdrowej żywności bezpośrednio od rolników.

Przez teren Gminy przebiega trasa rowerowa międzynarodowa R-11 „Euro-Velo", 2 ścieżki rowerowe, 2 szlaki piesze lokalne i Europejski Dalekobieżny Szlak Pieszy z Europy Zachodniej i jeden szlak kajakowy - spływ do Niemna. Szlak gigant o dł. 210 km. Biegnący wzdłuż granic Rzeczpospolitej Polskiej, wiążący Kotlinę Biebrzańską z puszczańską Równiną augustowską i dalej przez północną Suwalszczyznę. Jest możliwość poznania fragmentu pięknego Kanału Augustowskiego i rzek puszczańskich, jezior berżnickich i sejneńskich, ciekawego tworu geologicznego „ozu berżnickiego", interesujących miejsc kulturowych (reliktów staroobrzędowców i możliwość poznania kultury litewskiej).

Gmina Sejny jest gminą typowo rolniczą pozbawiona jakiegokolwiek przemysłu, posiadająca czystą nieskażoną zieleń, zdrową wodę oraz rzeźbę terenu średnio zróżnicowaną falistą i pagórkowatą co stwarza możliwości rozwoju całorocznej turystyki. Duża ilość jezior umożliwia uprawianie turystyki wodnej. Korzystne warunki środowiskowe oraz korzystna struktura obszarowa indywidualnych gospodarstw rolnych daje możliwość produkcji rolnej metodami ekologicznymi i łączenia jej z agroturystyką. Działające na terenie Gminy Sejny gospodarstwa agroturystyczne serwują potrawy regionalne.

Dlaczego warto do nas przyjechać:

• w pobliżu znajdują się  rezerwaty przyrody: Wigierski Park Narodowy, Puszcza Augustowska, Biebrzański Park Narodowy, Suwalski Park Krajobrazowy, Rezerwaty przyrody "Kukle" i "Łempis", Rezerwat Ostoja Bobrów Marycha
  • rejsy Kanałem Augustowskim
  • kajakowy szlak Czarnej Hańczy
  • wyjazdy autokarowe do Wilna
  • Dwa mosty kolejowe w Stańczykach o wysokości 36,5m (najwyższe w Polsce),
  • Klasztor Kamedułów nad Wigrami, miejsce wypoczynku Ojca Świętego
  • rejsy statkiem z przeszklonym dnem (jedyny w Polsce) po jeziorze Wigry (możliwość podglądania życia na dnie jeziora)
  • Sanktuarium Maryjne w Studzienicznej,,
  • wyciąg narciarski wodny na jeziorze w Augustowie,
  • wycieczki kolejką wąskotorową po Wigierskim Parku Narodowym,
  • szesnastowieczna Bazylika w Sejnach, Bazylika Mniejsza pw. Nawiedzenia NMP w Sejnach w  stylu "baroku wileńskiego", Klasztor podominikański w Sejnach,
  • Synagoga z lat 1860-70 w Sejnach (koncerty muzyki klezmerskiej),
  • Spływy kajakowe Czarną Hańczą,
  • Liczne szlaki turystyczne piesze i rowerowe,
  • Międzynarodowy Festiwal Muzyki Organowej (II poł. sierpnia),
  • Skansen kultury litewskiej w Puńsku,
  • Park Wodny w Druskiennikach na Litwie 65km.
  • Grzybobrania, zbiór owoców runa leśnego, wędkowanie, nurkowanie. kuligi,